Ako vybrať kuchynskú váhu?

Kuchynská váha nesmie pri varení a pečení chýbať. Veď dokonalý výsledok záleží často na presnom pomere jednotlivých surovín. Niekedy stačí o niekoľko gramov viac alebo menej a niekoľkohodinová práca môže vyjsť navnivoč. Aby boli vaše kulinárske výsledky vždy perfektné, prečítajte si nášho radcu a urobte si jasno v tom, ako vybrať kuchynskú váhu.

Kuchynská váha nesmie pri varení a pečení chýbať. Veď dokonalý výsledok záleží často na presnom pomere jednotlivých surovín. Niekedy stačí o niekoľko gramov viac alebo menej a niekoľkohodinová práca môže vyjsť navnivoč. Aby boli vaše kulinárske výsledky vždy perfektné, prečítajte si nášho radcu a urobte si jasno v tom, ako vybrať kuchynskú váhu.

Doba čítania 8 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Ako vybrať kuchynskú váhu - základné požiadavky

Frekvencia používania

Nájde u vás kuchynská váha využitie len raz za týždeň? Potom vám bude stačiť lacnejší model s väčšinou dielov z plastu. Pokiaľ bude váha v pohotovosti častejšie, oplatí sa priplatiť za typ s kovovými dielmi, ktorý vydrží väčšiu záťaž. Z rovnakého dôvodu by ste mali zohľadniť aj ľahké uskladnenie. Do úvahy vezmite aj to, na čo bude váha používaná a čo budete vážiť. Kuchynskú váhu využijete najčastejšie pri pečení, kde je potrebná múka, cukor, maslo atď. Oceníte ju ale rovnako tak aj pri diétach, kedy budete vážiť množstvo jednotlivých surovín. Využiť ju môžete aj pri vážení kávy do mlynčeka.

Typy váh

Mechanická kuchynská váha je jednoduchšia na ovládanie – nemusíte nikde nič zapínať, jednoducho položíte alebo nasypete surovinu na váhu a počkáte, až sa ručička ustáli. Ďalším pozitívom je, že nepotrebuje žiadne batérie alebo elektrinu.

Na druhú stranu nie je tak presná ako digitálna kuchynská váha. Tá má odchýlku v rade jednotiek gramov (často dokonca naozaj iba 1-2 gramy). Síce môže byť trochu náročnejšia na ovládanie, ale zase môžete napr. zmeniť jednotky na displeji alebo pridávať jednotlivé suroviny na jedno váženie. Aj vďaka týmto výhodám bývajú digitálne váhy o niečo drahšie v porovnaní s analógovým riešením.

Digitálne kuchynské váhy

Ľahká a presná

Čo sa týka prenositeľnosti, tu jednoznačne dominujú ľahké digitálne váhy. Pokiaľ budete chcieť prístroj prenášať alebo prevážať, bude ľahká „placka“ vždy príjemnejšia ako pevná mechanická váha s kovovou misou.

Ďalším faktorom je presnosť merania. Aj toto je oblasť, kde hrajú prím digitálne kuchynské váhy. Tie totiž môžu ponúknuť meranie s presnosťou až na 1–2 g, TOP modely dokonca na 0,5 g. Pri lacnejších mechanických modeloch potom počítajte s odchýlkou ​​aj 25 g.

Obsluha

Ako už viete, v prípade mechanických váh je ovládanie jednoduché. Odaretujete ich, položíte surovinu a odpočítate váhu. V prípade digitálnych váh potom do hry vstupujú rôzne programy, nastavenia alebo možnosť vážiť viac surovín na jedno „váženie“ a postupné pričítanie hmotnosti.

Design

Otázka dizajnu je vždy subjektívna, avšak pokiaľ vám vyhovuje klasický vzhľad, siahnite po klasických mechanických váhach s ich kovovými miskami alebo posuvnými meradlami. Digitálne varianty sú dostupné vo viacerých farbách a ľahšie tak vyberiete vhodný model do každej kuchyne. Už dávno nebudete obmedzení len na čiernu, bielu alebo sivú farbu. Digitálne váhy môžete zakúpiť v takmer akejkoľvek farbe, ktorá vás napadne, rovnako tak je možné kúpiť váhy s rôznymi dekormi.

Materiál a kvalita spracovania

Pôvodne bola väčšina kuchynských váh z kovu, až neskôr sa pridali materiály ako plast alebo sklo. K moderným materiálom dnes patrí aj drevo, čím ďalej populárnejší je napr. bambus.

Pri nákupe berte do úvahy, že váha by mala byť predovšetkým stabilná – nie sú potrebné príliš vysoké nôžky, ale mali by byť umiestnené čo možno najviac v rohu. Úlohu hrá tiež odolnosť. Okrem toho, že vám na váhu môže niečo spadnúť, budete ju mať najskôr uloženú v zásuvke alebo v špajze medzi ostatnými spotrebičmi. Tie do seba môžu narážať, takže pevné prevedenie sa hodí. Nezabudnite ani na to, že váha bude pracovať so sypkými a mokrými surovinami, ktoré sa môžu dostať do tlačidiel a ďalších súčiastok a následne ich poškodiť.

Kvalitné spracovanie spoznáte podľa toho, že jednotlivé diely pekne pasujú a dosadajú na seba. Nič sa zbytočne neohýba a váha pôsobí pevným dojmom.

Napájanie

Niektoré váhy vyžadujú elektrickú energiu, ktorú získavajú najčastejšie buď z bateriek. V takom prípade sa hodí indikátor zostávajúcej energie, aby sa váha nevypla v najmenej vhodnú chvíľu.

Výber kuchynskej váhy podľa prevedenia

Nástenná

Nástenná kuchynská váha sa pripevňuje na stenu, podobne ako závesná váha. Ale zatiaľ čo závesnú váhu pred použitím zložíte, nástenná je pripevnená napevno. Funguje tak, že jeden jej diel odklopíte a zvážite surovinu. V niektorých prípadoch môže ísť o zaujímavú dekoráciu, ide však len o okrajový segment trhu.

Stolová váha bez misy

Bez výnimky sa jedná o digitálne váhy. Na ich plochu môžete buď nasypať alebo položiť suroviny a rovno ich zvážiť. Druhou možnosťou je nasypať ich do misy a ich váhu potom odčítať. Tu sa vám bude hodiť funkcia TARE, ktorá s hmotnosťou nádoby počíta automaticky.

Stolová váha s misou

V ideálnom prípade bude možné váhu s misou od seba oddeliť, a tak ju budete môcť využívať aj samostatne. V každom prípade ide o praktické riešenie predovšetkým na váženie rôznych sypkých zmesí.

Vážiace lyžice

Na menšie váhy a objemy (cca do 400 gramov) môžete využiť aj váhu v tvare lyžice. Tou naberáte suroviny a displej na rukoväti vám ukáže presnú hmotnosť.

Parametre

Rozmery a hmotnosť

Pôdorys zodpovedá viac-menej papieru formátu A4–A3, podľa veľkosti misy. Pokiaľ je váha bez misy, môže byť vysoká len niekoľko málo cm, pokiaľ balenie obsahuje misu, môže byť váha vysoká aj 30 cm. Váha sa potom odvíja jednak od rozmerov, ale predovšetkým od materiálu. To znamená, že najľahšie plastové typy sa pohybujú okolo 200 gramov, naopak luxusné kovové modely dosahujú aj 5 kg a viac.

Maximálna nosnosť

Základné modely mávajú túto hodnotu do 5 kg, ale štandard sa pohybuje medzi 5–8 kg. Viac ako 10 kg potom zvládnu profesionálne váhy.

Presnosť váženia

Najpresnejšie digitálne váhy pracujú s odchýlkou ​​menej ako 0,5 g. Pre väčšinu situácií si ale vystačíte s toleranciou 1–5 g. Pozor si dajte na lacnejšie mechanické váhy, ktoré majú toleranciu 10 a viac gramov.

Objem misy

Pokiaľ má váha misu, jej objem sa pohybuje najčastejšie od 1 do 3 l.

Merné jednotky

Samozrejmosťou sú kilogramy a gramy. Niektoré váhy ale môžu pracovať aj s litrami a mililitrami, hoci treba počítať s určitou odchýlkou. A iné modely je možné nastaviť, aby ukazovali aj alternatívne jednotky, napríklad libry.

Funkcie

  • Dovažovanie/TARE – keď nechcete každú surovinu vážiť priamo na doske váhy, alebo zložito odčítať od hmotnosti misky, potrebujete túto funkciu. Tá si sama naviaže nádobu a automaticky vám ukáže hmotnosť čohokoľvek v nej.

  • Displej – nielen, že je prehľadnejší ako ryska alebo mierka, ale môžete si na ňom prepínať aj jednotky alebo vidieť súčet niekoľkých váh (ak to prístroj umožňuje).

  • Výpočet nutričných hodnôt – špeciálne váhy vám dokážu oznámiť aj nutričné ​​hodnoty v jednotlivých surovinách. Môžete si tak ľahšie rozplánovať napr. diétu alebo iný stravovací program.

  • Zmena merných jednotiek – múdrejšie váhy vedia pracovať aj s inými ako základnými jednotkami, ako sú kg a g. Ďalšími možnosťami sú napr. libry a unce, hrnčeky, prípadne objemové jednotky – l a ml.

  • Nastavenie a zmena suroviny – opäť výsada pokročilejších prístrojov, ktoré dokážu pracovať so špecifickou surovinou (múka, ryža, cukor, …).

  • Meranie tekutín – funkcia, ktorá dokáže previesť hmotnosť tekutiny na objem. Počítajte však s nejakou, aj keď malou odchýlkou.

  • Dotykové ovládanie – niektoré váhy už nemajú klasické tlačidlá, všetko sa ovláda pohodlne cez dotykové tlačidlá či dotykový displej, aký je napr. na smartfóne.

  • Indikátor slabej batérie – vyhnite sa nepríjemnému prekvapeniu uprostred príprav. Indikátor vám včas ukáže, kedy je potrebné batériu vo váze vymeniť.

  • Automatické vypnutie – doplnok, ktorý po určitej dobe nečinnosti váhu automaticky vypne, a tak šetrí batériu.

  • Vodeodolnosť – ideálna vlastnosť vo chvíli, keď pracujete s tekutinami, alebo aj keď máte váhu blízko drezu.

  • Pamäť – uložte si svoje obľúbené nastavenia a jednoducho ich vyvolajte, kedykoľvek bude treba. Zrýchlite tak prípravu svojho obľúbeného jedla.

  • Prenos – pokiaľ fandíte technológiám, zvoľte váhu s možnosťou prenosu dát prostredníctvom bluetooth do mobilného telefónu. V aplikácii potom môžete vidieť nutričné hodnoty, skladať si jedálniček atď.